Gyakran ismétlõdõ kérdések az elszámolásról
Akkor érinti az elszámolási törvény, ha Ön

  • magánszemély
  • és
  • deviza alapú- (devizában nyilvántartott, forintban fizetett) vagy
  • forint alapú
  • meghatározott idõszakban kötött, élõ, vagy megszûnt fogyasztói kölcsönszerzõdéssel rendelkezik.

Ezen belül, az elszámolás hatálya kiterjed

  • jelzáloghitelekre,
  • személyi kölcsönökre,
  • gépjármû hitelekre;
  • árfolyamgát védelme alá tartozó szerzõdésekre,
  • kedvezményesen végtörlesztett hitelszerzõdésekre,
  • követeléskezelõnek átadott, fentebb részletezett hitelszerzõdésekre,
  • a felszámolás vagy végelszámolás hatálya alatt álló hitelintézetek deviza, forint és deviza alapú fentebb részletezett hitelszerzõdéseire.

Amennyiben szerzõdését 2004. május 1. és 2014. július 19. napja között kötötte és a mai napon is fennáll vagy 2009. július 26. napját követõen szûnt meg, akkor a kölcsönszerzõdés tekintetében Ön felé a pénzügyi intézményt elszámolási kötelezettség terheli.

Ha Ön kölcsönszerzõdését 2004. május 1. és 2014. július 19. napja között kötötte, és kölcsönszerzõdése 2009. július 26. napját követõen szûnt meg (futamidõ szerint lejárt, felmondott), a pénzintézetet minden esetben elszámolási kötelezettség terheli.

A pénzügyi intézményeknek az árfolyamrésbõl, illetve a pénzügyi intézmény tisztességtelen egyoldalú szerzõdésmódosításából (kamat-, költség-, díjemelésbõl) származó túlfizetés tekintetében kell Ön felé elszámolnia.

Deviza hitelek esetében, a pénzügyi intézményeknek egy idõben kell elszámolniuk mind az árfolyamrésbõl, mind a tisztességtelen - egyoldalú szerzõdésmódosításból származó fogyasztói követelést.
Amennyiben Ön élõ szerzõdéssel rendelkezik, azaz a szerzõdés még nem szûnt meg, és nincs lejárt tartozása, akkor a megállapított követelést a pénzügyi intézménynek elõtörlesztésként kell jóváírnia, vagyis a fennálló tõketartozása a követelése összegével fog csökkenni. Ha a követelés összege a fennálló tõketartozást meghaladja, úgy a pénzügyi intézmény a különbséget kifizeti az Ön részére.

Ha Önnek a pénzügyi intézménnyel szembeni lejárt tartozása van, akkor elsõként a lejárt tartozásra kerül jóváírásra az elszámolásból eredõen Önt megilletõ összeg. (Lejárt tartozás alatt azt kell érteni, ha elõfordult, hogy Ön késedelmesen fizette be a törlesztõrészletet.)
Ezután a fennmaradó követelést a polgári jog általános szabályai szerint elsõsorban a költségre, azután a kamatra kell elszámolni. Amennyiben az egyéb tartozások elszámolása után még marad követelés, azzal az összeggel a fennálló tõketartozást kell csökkenteni.

Amennyiben szerzõdése már megszûnt, és az elszámolás során a pénzügyi intézmény felé követelése keletkezett, a követelést az intézmény kifizeti az Ön részére.

Amennyiben a kölcsönszerzõdésbõl eredõen már nem áll fenn tartozás és ez által a visszajáró összeg kifizetése szükséges, úgy azt Társaságunk kizárólag bankszámlára történõ átutalással fogja teljesíteni.

A fogyasztónak az elszámoló levél mellékleteként megküldött formanyomtatványon kell majd nyilatkoznia, hogy mely bankszámlaszámra kéri a visszajáró összeget.

Társaságunk kizárólag az így bejelentett bankszámlaszámra tudja megindítani a tranzakciót.

Nem szükséges, hogy a bankszámlaszám az adós számlaszáma legyen, de az adósnak kell nyilatkoznia, hogy mely bankszámlaszámra kéri az utalást.

A jogszabály értelmében a bankszámlaszám bejelentésére szolgáló nyilatkozatot az adós a meghatalmazottja útján is megteheti.
A jogszabály értelmében Társaságunk csak az alábbi formában kiállított meghatalmazást fogadhatja el:

  • ügyvéd által ellenjegyzett teljes bizonyító erejû magánokiratba foglalt meghatalmazás vagy
  • közjegyzõi foglalt meghatalmazás vagy
  • külföldön kiállított okirat esetén magyar külképviseleti hatóság által felülhitelesített, vagy külföldön felhasználásra kerülõ közokiratok diplomáciai vagy konzuli hitelestésének (felülhitelesítésének) mellõzésérõl szóló, Hágában, 1961. október 5. napján kelt egyezményben meghatározott tanúsítvánnyal (apostille) ellátott okirat.
Társaságunknak az átutalást a bankszámlaszámnak ilyen módon történõ bejelentésétõl számított 15 napon belül kell teljesítenie.
Ha Önnek a pénzügyi intézménnyel szembeni lejárt tartozása van, akkor az elszámolási törvény alapján Önt megilletõ követelést a polgári jog általános szabályai szerint elsõsorban a költségre, azután a kamatra, majd a fennálló tõketartozásra kell elszámolni.
Amennyiben az elszámolási összeg az Ön lejárt esedékességû tartozását a fenti jóváírást követõen meghaladja, akkor a jóváírás után fennmaradó összeget a pénzügyi intézmény kifizeti az Ön részére.

Amennyiben az Ön hitelszerzõdése megszûnt, és

  • forintban történt a törlesztés, akkor a jegybanki alapkamattal,
  • míg devizában történt törlesztés esetén az adott devizára irányadó pénzpiaci kamattal megnövelt összeg kerül kifizetésre.

Nem. Az elszámolással érintett követelés kifizetése, jóváírása mentes a közterhek alól, illetve a korábbi évek adókötelezettségét sem érinti.

A pénzügyi intézmény az elszámolással egyidejûleg tértivevényes értesítõt küld a fogyasztónak. Az értesítõ tartalmazza a várható új törlesztõ részlet összegét valamint a szerzõdés módosított rendelkezéseit, benne a hátralévõ futamidõre vonatkozó törlesztési táblázatot.

Igen. Amennyiben hitellel rendelkezik, a szerzõdése megszûnéséig törlesztési kötelezettsége van. Nem teljesítés esetén a pénzintézetek késedelmi kamatot számolnak fel, felszólító levelet küldhetnek, a tartozás beszedésére külsõ behajtó vállalkozást bízhatnak meg, melyek költsége az elszámolás után, a jóváírandó követelést csökkenti.

Tájékoztatjuk továbbá, hogy a jogszabályban meghatározott feltételek bekövetkezése esetén a pénzügyi intézmény az elszámolásig is köteles arra, hogy a tartozásra vonatkozó adatokat a Központi Hitelinformációs Rendszer részére továbbítsa.

A vonatkozó törvényi szabályozás értelmében az elszámolás kézhezvételéig további teendõje nincs. Fontos azonban, hogyha lakóhelye idõközben módosult, lakcímváltozását haladéktalanul jelentse be a pénzügyi intézmény felé, hogy az elszámolást ki tudják küldeni az Ön részére.

Az elszámolást tartalmazó tértivevényes küldemények postázására az alábbi idõpontokban kerül majd sor.

Deviza alapú kölcsönszerzõdések2015. március 1. - 2015. április 30.
Forint alapú kölcsönszerzõdések2015. augusztus 1. - 2015. szeptember 30.
1996. évi CXII. törvény 200/B.§ szerint kedvezményes-rögzített árfolyamon végtörlesztett kölcsönszerzõdések, melyek vonatkozásában a fogyasztó 2015. március 1. és március 31. napja között kérte a pénzügyi szolgáltatótól az elszámolás megküldését 2015. november 30. napjáig

Igen. Amennyiben Ön élt a kedvezményes végtörlesztés lehetõségével a pénzügyi intézménynek akkor is el kell számolnia Önnel. Ebben az esetben azonban Önnek külön kell kérnie a pénzügyi intézménytõl az elszámolás elkészítését. A kérelem benyújtására 2015. március 1. és március 31. napja között van lehetõsége.

A kérelem díja: 10.000,- Ft.

Az elszámolás iránti kérelem díját Társaságunk CIB Bank Zrt-nél vezetett 10700024-02460503-52000001 számú bankszámlaszámára történõ átutalással teljesítheti. Kérjük, hogy a közlemény rovatban tüntesse fel nevét és szerzõdésszámát, valamint azt, hogy „elszámolás iránti kérelem”.

Amennyiben az elszámolás eredményeként a pénzügyi intézménynek fizetési kötelezettsége áll fenn Ön felé, a megfizetett 10.000 Ft-t vissza kell térítenie.
Amennyiben igazolja, hogy a kedvezményes végtörlesztés érdekében pénzügyi intézménnyel forint alapú fogyasztói kölcsönszerzõdést kötött, Önnek nem kell megfizetnie a 10 000 Ft-os díjat.

A pénzügyi intézmény tértivevényes levelet küld az Ön részére, az MNB rendeletében meghatározott formában és tartalommal a nyilvántartásában szereplõ lakóhelyére.

Amennyiben a pénzügyi intézmény valamennyi érintett fogyasztó számára megküldte az elszámolást, ennek tényét 15 napon belül közzé kell tennie az internetes honlapján, valamint ki kell függeszteni az ügyfélszolgálatán.

A vonatkozó törvény értelmében a fogyasztói követelést elõször az esedékessé vált és lejárt tartozásokra, utána a gyûjtõszámla-hitel terhére, illetve az ezt követõen fennmaradó rész az eredeti devizakölcsönre kerül elszámolásra. A pénzügyi intézmény az Önnek járó túlfizetésbõl jogosult levonni az árfolyamrögzítés ideje alatt adott kedvezményt.

A pénzügyi intézménynek Önnel szemben nincs elszámolási kötelezettsége, amennyiben a Nemzeti Eszközkezelõ Zrt. az elszámolás teljesítését megelõzõen a fedezeti ingatlant már megvásárolta és a kifizetést teljesítette a pénzügyi intézmény részére.

Ha az eredeti adós elhalálozott, úgy az adós helyébe az öröklés szabályai szerinti örökös, azaz Ön lép, és a pénzügyi intézménynek Önnel kell elszámolnia.

Társaságunknak azonban hitelt érdemlõ tudomást kell szereznie a hagyatéki eljárásról, illetve ennek eredményérõl, ezért az elszámolólevelet Társaságunk

1. az adósnak küldi ki az elszámolási idõszakban, ha nincs tudomása az adós elhunytáról,
2. az elszámolási idõszakban nem küldi ki, ha tudomása van az adós elhunytáról, de a hagyatéki eljárás még nem fejezõdött be jogerõsen, vagy arról nincs tudomása,
3. az elszámolási idõszakban valamennyi, jogerõs hagyatékátadó végzésben/öröklési bizonyítványban megjelölt örökösnek kiküldi, ha az elszámolás esedékességét megelõzõen a felsorolt dokumentumokat kézhez veszi,
4. az elszámolási idõszakot követõen, utólag küldi ki valamennyi, jogerõs hagyatékátadó végzésben/öröklési bizonyítványban megjelölt örökösnek, ha az elszámolás esedékességét követõen veszi kézhez a felsorolt dokumentumokat.

Az Ön teendõi az elszámolással kapcsolatban:

Kérjük, hogy jelentse be Társaságunknak, amennyiben az adós elhunyt, illetve hagyatéki eljárás/póthagyatéki eljárás már folyamatban van, és küldje meg Társaságunk részére a halotti anyakönyvi kivonatot (másolatát), illetve az eljárás jogerõs lezárultát követõen a jogerõs hagyatékátadó végzést/póthagyatékátadó végzést/öröklési bizonyítványt

  • egy eredeti példányban, vagy
  • egy hitelesített példányban, vagy
  • egy másolati példányban, az eredeti dokumentum ügyfélszolgálatunkon történõ bemutatása mellett.
Az Ön teendõi az elszámolási összeggel kapcsolatban,

a) ha nincs Társaságunknak kifizetési kötelezettsége:

Ha az elszámoló levél alapján

  • tisztességtelenül felszámított összeg nincsen, vagy
  • Társaságunk a tisztességtelenül felszámított összeget a törvénynek megfelelõen a követelésébe beszámította, és Társaságunknak kifizetési kötelezettsége nem keletkezett, úgy Önnek nincs további teendõje az elszámoló levél alapján.
b) ha van Társaságunknak kifizetési kötelezettsége:

Ha az elszámolólevél alapján Társaságunknak kifizetési kötelezettsége is keletkezik, és Ön az egyedüli örökös a jogerõs hagyatékátadó végzés szerint, úgy az elszámoló levélhez csatolt, túlfizetés kifizetéséhez szükséges bankszámla nyilatkozaton kell rendelkeznie a kifizetésrõl.

Ha az elszámolólevél alapján Társaságunknak kifizetési kötelezettsége is keletkezik, és a jogerõs hagyatékátadó végzés szerint több örökös van, kifizetést csak annak az örökösnek áll módunkban teljesíteni, aki a jogerõs hagyatékátadó végzés – vagy ha ez a dokumentum a kifizetésre kerülõ összegrõl nem rendelkezik, jogerõs póthagyatékátadó végzés – szerint a 2014. évi XL. törvénybõl eredõ elszámolási igény jogosultja (örököse). Ebben az esetben:

  • ha a jogerõs hagyatékátadó végzés egyértelmûen rendelkezik a 2014. évi XL. törvénybõl eredõ elszámolási igényrõl is, akkor Önnek nincs hagyatéki eljárással összefüggõ további teendõje, az elszámolási összegre jogosult örökösöknek az elszámoló levélhez csatolt, túlfizetés kifizetéséhez szükséges bankszámla nyilatkozaton kell rendelkezniük a kifizetésrõl.
  • ha a jogerõs hagyatékátadó végzés nem rendelkezik a 2014. évi XL. törvénybõl eredõ elszámolási igényrõl, úgy Önnek az elszámolás összegére póthagyatéki eljárást kell indítania. Kérjük, hogy ebben az esetben küldje meg Társaságunk részére a jogerõs póthagyatékátadó végzést:
    • egy eredeti példányban, vagy
    • egy hitelesített példányban, vagy
    • egy másolati példányban, az eredeti dokumentum ügyfélszolgálatunkon történõ bemutatása mellett,
    és amennyiben a póthagyatékátadó végzés szerint az elszámolás összegére jogosult, küldje meg Társaságunk részére az elszámolásról szóló értesítéshez csatolt, túlfizetés kifizetéséhez szükséges bankszámla nyilatkozatot.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy több örökös esetén Társaságunk csak akkor tud a kifizetés iránt intézkedni, ha a jogerõs hagyatékátadó/póthagyatékátadó végzés egyértelmûen rendelkezik az elszámolási összegre jogosult örökösökrõl, és az összegében megfelel az elszámoló levelünkben szereplõ, kifizetendõ összegnek, valamint az örökösök ezen összegnek megfelelõen rendelkeznek arról a csatolt bankszámla nyilatkozaton, hogy az összeg kifizetését mely bankszámlára utalással kérik.

Amennyiben Ön nem ért egyet az elszámolásban foglaltakkal, panaszát elõször az elszámolást készítõ pénzügyi intézményhez kell benyújtania. A panasz benyújtására az elszámolás kézbesítését követõ 30 napon belül van lehetõsége. Amennyiben a megadott határidõn belül Ön nem tesz panaszt, a törvény értelmében úgy kell tekinteni, hogy elfogadta az elszámolásban foglaltakat. Ha a határidõn belül panasszal nem él, késõbb az elszámolást már nem vitathatja!

Felhívjuk figyelmét, hogy az elszámolással kapcsolatos panasz esetén Ön kizárólag írásban tehet panaszt a pénzügyi intézménynél.

Amennyiben akadályoztatva van, az akadály megszûnésétõl számított 30 napon belül, de legkésõbb a panasz benyújtására nyitva álló határidõt követõ 90 napig kell a kérelmét elõterjeszteni. Az akadályoztatást minden esetben dokumentummal szükséges igazolnia! Ha az akadályoztatás miatt már a kézbesítés is sikertelen, a rendelkezésre álló határidõ, az akadály megszûnésétõl számított 30 nap, de legkésõbb 2015. december 31. napja. Amennyiben az elszámolást azért nem tudták kézbesíteni az Ön számára, mert a cím vagy a címzett nem volt azonosítható, vagy Ön nem kereste a küldeményt, vagy az átvételt megtagadta, vagy elköltözött, panaszát az elszámolásról való tudomásszerzést követõ 30 napon belül, de legkésõbb 2015. december 31-ig terjesztheti elõ.

  • Ha az elszámoló levelet az adós átvette: az átvétel idõpontja.
  • Ha a tértivevényes küldeményként megküldött elszámoló levelet az adós a postán nem vette át és az a pénzügyi intézményhez „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza: a kézbesítés megkísérlését követõ 10. munkanap.
  • Ha az adós az elszámoló levél átvételét megtagadta, akkor a kézbesítés megkísérlésének napja.
  • Ha az elszámoló levél „cím nem azonosítható”, „címzett ismeretlen”, „elköltözött”, „kézbesítés akadályozott” vagy „bejelentve: meghalt” jelzéssel érkezett vissza a pénzügyi intézményhez, akkor a pénzügyi intézmény honlapján történõ közzétételt követõ 30. nap.

A pénzügyi intézmények honlapjukon, illetve az ügyfélszolgálaton kötelesek közzé tenni, ha az elszámolás lezárult. Amennyiben Ön úgy gondolja, hogy el kellett volna számolni a hitelével, és errõl értesítést nem kapott, akkor a közzététel idõpontjától számított 60 napon belül, akadályoztatása esetén az akadályoztatás megszûnésétõl számított 30 napon belül, de legkésõbb 2015. december 31-ig keresse fel az adott pénzügyi intézményt, és tegye meg panaszát. Az a fogyasztó, aki a határidõn belül nem él panasszal, késõbb már nem vitathatja az elszámolást, így annak hiányát sem!

Amennyiben Ön panaszbeadvánnyal fordul a pénzügyi intézményhez, a pénzügyi intézménynek a panasz beérkezését követõen 60 nap áll a rendelkezésére, hogy írásban megküldje az Ön részére a panasszal kapcsolatos, indoklással ellátott álláspontját.

Amennyiben a panasza elutasítása kerül, és Ön ezzel nem ért egyet, a válasz kézbesítésétõl számított 30 napon belül, akadályoztatása esetén az akadály megszûnésétõl számított 30 napon, de legkésõbb 6 hónapon belül a Pénzügyi Békéltetõ Testület eljárását kezdeményezheti. A Pénzügyi Békéltetõ Testület eljárásának igénybevételi lehetõségérõl Önt a pénzügyi intézménynek a válaszában tájékoztatnia kell.

Amennyiben Ön, a pénzügyi intézmény elszámolási eljárásával nem ért egyet, az alábbi esetekben tud eljárást kezdeményezni a Pénzügyi Békéltetõ Testületnél:

  1. Ha Ön szerint, a rendelkezésére álló adatok alapján a pénzügyi intézmény az elszámolás során helytelen adattal számolt,
  2. vagy számítási hibát vétett. Fontos megjegyezni, hogy ezekben az esetekben Önnek meg kell jelölnie azt az adat, vagy számítási hibát, ami alapján az elszámolás helyességét vitatja.
  3. Ha Ön szerint a pénzügyi intézmény az elszámolási kötelezettségét elmulasztotta,
  4. Ha az Ön véleménye szerint a pénzügyi intézményhez benyújtott panasza a vonatkozó törvényben elõírt határidõig beérkezett, nem volt elkésett, de a pénzügyi intézmény a panaszát erre való hivatkozással elutasította.
Amennyiben úgy dönt, hogy a Pénzügyi Békéltetõ Testülethez fordul, a fentiek megállapítására határozott kérelmet kell elõterjesztenie.

Igen! A Pénzügyi Békéltetõ Testület kötelezést tartalmazó határozata az elszámolási törvény értelmében minden érintett pénzügyi intézményt kötelez, még akkor is, ha egyébként sem általános, sem egyedi alávetést nem tett.

A Pénzügyi Békéltetõ Testület (PBT) határozata ellen fellebbezésnek nincs helye, azonban a PBT elszámolás kérdésében hozott döntése ellen polgári nemperes és peres eljárásban helye van jogorvoslatnak.
Ön, vagy a pénzügyi intézmény a PBT határozatának kézbesítését követõen a határozat megváltoztatását kérheti nemperes eljárás keretében.

Az eljárást az Ön lakóhelye szerint illetékes törvényszék székhelyén mûködõ Járásbíróság, a Fõvárosi Törvényszék illetékességi területén pedig a Pesti Központi Kerületi Bíróság folytatja le.
Az eljárás a PBT határozatának kézbesítését követõ 30 napon belül indítható el. A nemperes eljárás megindítására vonatkozó kérelmet a Pénzügyi Békéltetõ Testületnél kell benyújtani a Járásbíróságnak címezve. A PBT továbbítja a kérelmet az ügy irataival együtt az illetékes Járásbíróságnak!
Ön, vagy a pénzügyi intézmény a PBT határozatának hatályon kívül helyezése iránt a határozat kézbesítésétõl számított 15 napon belül pert indíthat a Fõvárosi Törvényszék elõtt, ha a PBT tanácsának összetétele vagy eljárása nem felelt meg a PBT eljárására vonatkozó – a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben és az elszámolási törvényben foglalt – törvényi rendelkezéseknek, illetve ha a PBT-nek nem volt hatásköre az eljárásra, a kérelem meghallgatás nélküli elutasításának lett volna helye.

Igen. A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti tevékenysége során hivatalból vizsgálja, hogy a pénzügyi intézmények az elszámolással kapcsolatos jogszabályokban foglaltaknak megfelelõen járnak-e el. Ennek keretében a Magyar Nemzeti Bank ellenõrzi a pénzügyi intézmények által alkalmazott elszámolási módszerek helyességét, valamint szükség esetén fogyasztóvédelmi eljárás keretében vizsgálhatja, hogy betartják-e a panaszkezelésre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket.

2015. december 31-ig hivatalból elrendelték a - vonatkozó törvényhez kapcsolódó - folyamatban lévõ perek felfüggesztését.
Az eljárások folytatására az elszámolásnak az Ön részére történõ megküldését követõen kerülhet sor, ugyanis fõ szabály szerint a felülvizsgált elszámolást követõen a pénzügyi intézménynek kell bejelentenie a bíróság felé az elszámolás megtörténtét.

Abban az esetben azonban, ha Ön a felperes és a keresetlevél az ellenfélnek (alperesnek, vagyis Társaságunknak) még nem került kézbesítésre, úgy a felülvizsgált elszámolást követõen Önnek kell bejelentenie a bíróságon az elszámolás megtörténtét.

Az elszámolás ideje alatt az Ön esetében is a végrehajtás valóban szünetel, de az elszámolás után az eljárás a vonatkozó jogszabályi elõírások alapján folytatható. Az elszámolás megtörténtét a végrehajtást kérõ az elszámolás megküldését követõ 30 napon belül köteles bejelenteni a végrehajtó felé (illetõleg bíróságnak/közjegyzõnek). Ezt követõen a végrehajtónak 60 nap áll rendelkezésére a szünetelõként nyilvántartott ügyek folytatására. Felhívjuk a figyelmét, hogy az elszámolásra tekintettel a végrehajtási költségek az általánostól eltérõen alakulhatnak.

Igen. Amennyiben Önnek, a kölcsönszerzõdésével összefüggõ végrehajtás során, a bérjellegû jövedelmének egy részét letiltották, lehetõsége van kérnie a jövedelem letiltásával kapcsolatos végrehajtás felfüggesztését. Kérelmét az ügyében eljáró végrehajtó irodánál kell benyújtania.

Igen. Amennyiben Ön a végrehajtójával részletfizetési megállapodást kötött, az elszámolás befejezéséig lehetõsége van kérni a részletfizetés szüneteltetését a végrehajtó irodánál. Azonban ha lehetõsége van rá, célszerû továbbra is a megállapodás szerint fizetni a részleteket, hogy a korábban felhalmozott tartozása a továbbiakban már ne növekedjen.

Ha az Ön hitele a követeléskezelõre való engedményezés elõtt felmondásra került, az elszámolásra köteles pénzügyi intézmény az engedményezés idõpontjával köteles Önnel elszámolni. Ezen felül, Ön a követeléskezelõtõl is kérheti, hogy az Önnel szemben fennálló követelésével számoljon el. Ennek érdekében keresse fel a követeléskezelõt.
Amennyiben az Ön szerzõdése 2009. július 26. napján vagy azt megelõzõen megszûnt, az Ön kérésére a pénzügyi intézménynek ezen szerzõdés tekintetében el kell számolnia, amennyiben Ön igazolja, hogy a pénzügyi intézmény engedményezett követelését egy elszámolásra nem köteles követeléskezelõ érvényesíti.

A vonatkozó jogszabályi rendelkezés értelmében amennyiben a fogyasztói kölcsönszerzõdésben a fogyasztó személyében változás következett be, a pénzügyi intézménynek azzal a fogyasztóval kell elszámolnia, akivel az elszámolás idõpontjában vele szerzõdéses viszonyban áll.

- deviza alapú kölcsönszerzõdések esetében: 2015. május
- forint alapú kölcsönszerzõdések esetében: 2015. október

Amennyiben az elszámoló levél kézhezvételét követõen ellenõrizni szeretné az elszámolási összeget, úgy az Ön kérésére Társaságunk rendelkezésére bocsátja az ellenõrzéshez szükséges teljes körû levezetést, valamint az elszámolás során figyelembe vett valamennyi adatot.

A kimutatás iránti kérelem elõterjeszthetõ levélben, elektronikus úton vagy telefonon keresztül és személyesen az ügyfélszolgálaton is.

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy Társaságunk a írásban elõterjesztett kérelmekre – Üzletszabályzata értelmében – kizárólag abban az esetben tud érdemben válaszolni, amennyiben azt az ügyfél saját kezû aláírásával látja el.

Amennyiben az elszámolósáról szóló kézbesítése bármely okból sikertelen („nem keresete”, „címzett ismeretlen”, „címzett nem azonosítható”,„átvételt megtagadta”, „meghalt”, „kézbesítés akadályozott”) azt ismételten nem szükséges megküldeni a fogyasztó részére.

Ebben az esetben az elszámolásról való tudomásszerzés idõpontját a törvény határozza meg, és innen számít a panasz írásban történõ benyújtására vonatkozó 30 napos határidõ.

A pénzügyi intézménynek az adós felé kell teljesítenie az elszámolást, sem a kezes, sem egyéb harmadik személy irányában nem kötelezhetõ elszámolásra. A pénzügyi intézmény az elszámoló levelet az adós részére küldi meg.

A fogyasztó követelés a polgári jog általános elévülési idején túl (5 év) elévül, addig azonban az elszámolási összegeket elkülönített számlán kell tartani és igény érvényesítés esetén az adós részére teljesíteni kell.

A forintosítás az alábbi kölcsönszerzõdéseket érinti:
- ingatlanra alapított jelzálogfedezet mellett kötött,
- deviza alapú,
- fogyasztói kölcsönszerzõdések,
- amelyek az árfolyamrés és az egyoldalú kamatmódosítás miatt elszámolási kötelezettség alá tartoznak és
- abból eredõen 2015. február 1. napján még tartozás áll fenn.

Amennyiben az Ön kölcsönszerzõdése nem esik a forintosítás hatálya alá, úgy az árfolyamváltozásból eredõ kockázat elszámolást követõen is fennáll.

Amennyiben Ön a fent részletezett feltételeknek maradéktalanul megfelelõ fogyasztói kölcsönszerzõdéssel rendelkezik, az abból eredõ tartozás 256,47 FT/CHF árfolyamon kerül forintosításra.

Az adós a szerzõdésmódosulásról szóló írásbeli értesítés kézhezvételét követõ 30 napon belül írásban kezdeményezheti a forintosítás mellõzését, amennyiben megfelel az alábbi feltételeknek:

  • igazolja, hogy a várható törlesztõrészletet meghaladó összegû rendszeres jövedelme van az MNB által hivatalos árfolyamként jegyzett devizanemben - amely jövedelem adóstársak esetében összesítve értendõ -, vagy
  • a jövedelemarányos törelsztõrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló 32/2014. (IX.10.) MNB rendelet (a továbbiakban: JTM rendelet) alapján jogosult lenne az adott devizaalapú kölcsönt felvenni, valamint mellékeli az ennek igazolásához szükséges, a forintosításról szóló pénzügyi intézmény által az 5. § (2) bekezdés d) pont da) alpontja alapján megjelölt iratokat, vagy
  • a fogyasztói jelzálogkölcsön-szerzõdés hátralévõ futamideje legkésõbb 2020. december 31. napján lejár, vagy
  • a forintra átváltás esetén számítható induló kamat meghaladja az induló kamatot, és árfolyamgáttal érintett fogyasztói kölcsönszerzõdés esetén a fogyasztó a pénzügyi intézménynek írásban nyilatkozik annak tudomásulvételérõl, hogy a pénzügyi intézmény a fordulónaptól kezdõdõen nem biztosítja az általa alkalmazott törlesztési árfolyam és az árfolyamgát törvényben meghatározott rögzített árfolyam közötti különbség forintösszegét az árfolyamgát törvény szerinti gyûjtõszámlahitelbõl történõ folyósítással.

Amennyiben nem kíván a forintosítás lehetõségével élni, úgy az arra vonatkozó beadvány mintát honlapunkon „Elszámolási és forintosítási információk” cím alatt, a Magyar Nemzeti Bank honlapján (www.mnb.hu/) „Elszámolási és forintosítási információk” cím alatt, továbbá az ügyfélszolgálatunkon érheti el. Az eljárás során a pénzügyi intézmény számítja ki, hogy megfelel-e a deviza vagy deviza alapú jelzálog-kölcsönszerzõdésekre vonatkozó JTM rendelet alábbi szabályainak:
  • Az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott devizahitelek kitettségének hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 35%-át
devizában meghatározott devizahitel nyújtása esetén a 10%-ot.
  • Amennyiben az ügyfél, illetve adóstársak esetén az ügyfelek összesített igazolt havi nettó jövedelme eléri vagy meghaladja a négyszázezer forintot, a JTM hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja, svájci frankban meghatározott devizahitel nyújtása esetén a 15%-ot.

A pénzügyi intézmény az elszámolás körében köteles figyelembe venni a futamidõ során eszközölt, a késõbbiekben tisztességtelennek minõsített kamatemelésekkel.

Az elszámolást követõen külön törvény rendelkezései szerint kötelesek megállapítani a pénzügyi intézmények az irányadó kamatlábat azzal, hogy a kamatláb mértéke nem haladhatja meg az induló kamatot, kivéve, ha az kevesebb, mint a BUBOR+1 %.

Társaságunk honlapján, az Elszámolási és forintosítási információk pontban, valamint az ügyfélszolgálatán (1027 Budapest, Kapás u. 6-12.) teszi közzé az elszámolással kapcsolatos információkat.

Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy a fenti elérhetõségeken az elszámolással és a forintosítással összefüggõ formanyomtatványokat is megtalálhatóak.

Ajánljuk továbbá szíves figyelmükbe a Magyar Nemzeti Bank mint fogyasztóvédelmi hatóság honlapján mûködtetett felületet (www.mnb.hu), ahol az elszámolással kapcsolatban szintén megtalálhatóak a legfontosabb információk.